Zatečení vody a následný mráz mají výrazně destrukční následky. Skutečný stav je většinou horší, než se jeví při pohledu z chodníku. Po odstranění uvolněných částí se objeví postupující koroze výztuže. Její zastavení a reprofilace stavebního prvku je nutné provést s důrazem na kvalitu materiálů a práce.
Dalším krokem rekonstrukce je nová izolace proti vodě, vytažená dostatečně na svislé stěny. Následné položení dlažby musí být systémově provázané s klempířskými prvky nebo tvarovkami pro odvedení dešťové vody. Kontrola uchycení zábradlí a jeho konstrukce většinou přinese rozčarování a nutnost kompletní výměny. Jde o bezpečnost a určitě to není místo k hledání úspor.
Oprava balkonu je většinou nutná, pokud je porušená omítka, do balkonu zatéká, zábradlí je zkorodované a celková bezpečnost balkonu je nedostačující. Nejčastěji dochází k rekonstrukci pochozí a hydroizolační vrstvy balkonu nebo lodžie. Oprava je nutná, pokud dochází k průsakům srážkové vody, v takovém případě je nutné odstranit vrchní vrstvy až na podkladový beton a položit vše znova.
Pokud je balkon v havarijním stavu a má systémové poruchy, pak je jediným řešením komplexní rekonstrukce včetně železobetonové konstrukce. Je nutné zajistit a obnovit narušenou statiku a vytvořit tak bezpečný a stabilní balkon.
Značnou komplikaci znamená stávající zasklení lodžií. Může se totiž stát, že původní zábradlí nesplňuje současné normy a nové musí být vyšší. Zasklení nelze na výšku upravit, takže musí být zhotoveno nové.