Spočítejte mi to

Jak na zateplení fasády?

Zateplení fasády je jedním ze základních kroků, které je potřeba učinit, aby došlo ke snížení nákladů za energie. Proto stále více lidí nechává své domy zateplit. Nejen, že tak výrazně ušetří své rodinné finance, ale také zlepší celkový vzhled domu.

Kontaktní fasáda

Kontaktní fasáda je nejpoužívanější způsob zateplení fasády a používaným izolantem je pěnový polystyren nebo minerální vata. Kontaktní se jí nazývá, protože izolant je napevno připevněn ke stávající fasádě. Klasickým materiálem je pěnový izolant. Nejčastěji se používá na rodinné i panelové domy, je to z důvodu jeho nižší ceny, snazší opracovatelnosti a jednoduché instalaci. Oproti požárním vatám má však menší požární odolnost.

Šedý polystyren

U staveb s velkým tepelným odporem se doporučuje jako materiál použít šedý typ polystyrenu. Šedý typ polystyrenu má o 15 až 20 % nižší vodivost než ten klasický. Není tak potřeba vytvářet silné vrstvy izolace. Dalším typem je minerální vata. Ta nabízí vyšší požární odolnost. Kvůli tomu je její cena vyšší, její hmotnost větší a při aplikaci se snadno nasává.

Krok za krokem

  • montáž zakládacích soklových lišt (po celém obvodu domu),
  • vložení izolačních desek do soklových lišt,
  • lepení desek na tzv. terče, a to pomocí lepícího stěrkového tmelu,
  • postupuje se odspodu směrem nahoru, stejný princip jako u cihel,
  • desky se kotví pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem (1m2 = 4 hmoždinky),
  • na rohy se používají rohové lišty s perlinkou,
  • celá plocha se přestěrkuje stěrkovým tmelem (odshora dolů),
  • do stěrkovacího tmelu se vtlačí armovací tkanina tzv. perlinka (v místě spojení se musí překrývat v min. 10 cm),
  • perlinka musí být celá ponořená do tmelu a zcela jím pokryta,
  • aplikace penetrace pod omítku,
  • finální omítka.

Provětrávaná fasáda

Pro provětrávanou fasádu je charakteristická vzduchová mezera. Izolant není pevně přichycen přímo ke stávající fasádě, ale je vkládán do speciálního roštu. Provětrávaná fasáda se používá u staveb, které mají vysokou vlhkost a tvoří se v nich plísně a bakterie.

Tepelným izolantem je minerální nebo skleněná vata ve tvaru desek. Ty nabízejí výborné tepelné i akustické izolační vlastnosti, nízký difuzní odpor a vysokou požární odolnost.

Bezkontaktní systém zateplení se skládá z:

  • nosného roštu,
  • izolačního materiálu,
  • odvětrávací mezery,
  • vnějšího obložení.

Jako vnější obložení se používají dřevotřískové nebo OSB desky, které se omítnou. OSB desky mohou být betonové, kovové nebo keramické. Díky absenci mokrých procesů je možné zateplovat i v zimních měsících.

Využijte odborné pomoci

Oba způsoby nevyžadují žádnou zvláštní šikovnost. Připevnit izolant a omítnou fasádu zvládne každý kutil. Důležité je, aby se dosáhlo požadovaného účinku, tedy snížení energetické náročnosti budovy.

Klíčové je zvolit správný typ zateplovacího systému, vhodnou tloušťku izolantu, správnou aplikaci systému, zabránit vzniku tepelných mostů atd. A to vyžaduje určitou praxi a zkušenosti odborníků. Nechte si dům zateplit od profesionálů. Vše budete mít bez práce a se zárukou.

Související kategorie

Co znamená zateplení budov?

Pod pojmem revitalizace - zateplování bytových domů jak panelových, tak i zděných, se skrývá celý komplex technických opatření ke snížení nákladů na teplo.
Celá novinka

Na co si dát pozor při rekonstrukci balkonů a lodžií?

Lodžie a balkony jsou vystaveny klimatickým vlivům více než ostatní části fasády. Jsou nejčastějším místem, kde dochází k narušení statických prvků domu.
Celá novinka

Co znamená dům na klíč?

Pokud jste se se rozhodli pro zakoupení rodinného či bytového domu na klíč, můžeme vás ujistit, že volíte tu nejjednodušší variantu bydlení bez starostí. ,,Dům na klíč’’ je pojem, který každý z vás...
Celá novinka
1 2 3 26

My vám to spočítáme!

Nechte si spočítat nezávaznou poptávku.
Budete znát cenu do posledního haléře.
Spočítejte mi to